PlaterNówka nr 11/20  

 plater1020

   

BUFET  

   

Dla obsługi  

   

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

   

Licznik odwiedzin  

3611670
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
W sumie
614
1323
7920
7273
3611670

Twój adres IP to: 3.239.158.36
So 2021-03-06 07:12:41
   
godlo_polski1.png
   
   

Staż w Hiszpanii 2015

Szczegóły

 

W od 4 do  29 maja 2015 r. w ramach projektu Erasmus + grupa 26 uczniów z klas technikum  Zespołu Szkół Nr 2 im. E. Plater w Piasecznie, wraz opiekunami, wyjechała na  miesięczny staż do Hiszpanii. Projekt nosił tytuł: Mobilność  zawodowa uczniów drogą do sukcesu w  branży turystycznej”.
Jedna grupa uczniów (10 osób) wyjechała do Granady, a druga grupa (16 osób) do Sewilli.

W szkole, przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do stażu. Były to lekcje z języka hiszpańskiego, języka angielskiego, spotkania z pedagogiem oraz zajęcia przybliżające kulturę Hiszpanii.     

Granada 

Granada to stolica prowincji o tej samej nazwie. Jest jedną z najważniejszych   miejscowości turystycznych w Andaluzji. Słynie z pięknego położenia, licznych zabytków i niezapomnianych krajobrazów. Jest perełką  architektoniczno – krajobrazową. Jak mówi hiszpańskie przysłowie: „Quien no ha visto Granada, no ha visto nada.” („Kto nie widział Granady, ten nic nie widział.”)

 

 

Udział w zagranicznym stażu w Hiszpanii był niesamowitą przygodą.  Dał mi dużo nowych doświadczeń zawodowych, nauczył odpowiedzialności, samodzielnego życia oraz wzajemnej pomocy. Udział w projekcie pozwolił poznać nową kulturę, język hiszpański oraz zwiedzić piękne miejsca.

Był to:„najpiękniejszy miesiąc w moim życiu” – (Beata).

 

Atrakcje turystyczne

 

 

 

W trakcie pobytu zwiedziliśmy min. następujące miejsca: zespół pałacowy Alhambra - symbol muzułmańskiego raju i szczęścia. Nic dziwnego, że Arabowie płakali, gdy musieli ją opuścić w roku 1492, kiedy ponownie wkroczyli do Granady królowie chrześcijańscy.

 

 

 

 

 

 

Generalife—zespół ogrodowy z pawilonami, jest wspaniałym przykładem islamskiej sztuki ogrodowej.

 

 

 

 

 

 

 

Katedra uważana jest za najważniejszą renesansową budowlę w całej Hiszpanii. Zbudowana została na przełomie gotyku i renesansu, ale nosi też znamiona stylu barokowego. Przepiękna jest kaplica główna, Capilla Mayor. Na uwagę zasługują także niesamowicie zdobione kaplice boczne i fasady katedry z licznymi rzeźbami.

 

 

 

 

 

 

Wybrzeże Costa del Sol. Szczególny urok Granady polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km.

 

 

 

 

Staż

 

Podczas stażu miałam przyjemność pracować 
w Hotelu Hesperia, który położony jest w samym sercu miasta. Hotel znajduje się w pobliżu ratusza, katedry  i najbardziej ekskluzywnych restauracji. Budynkiem hotelu jest zabytkowa kamienica  dzięki czemu obiekt ma wyjątkowy charakter.             

Na stażu pracowałam w działach: recepcja, HSK, gastronomii i konferencji. Wszyscy pracownicy byli pomocni i bardzo  wyrozumiali. 
Z  pewnością mogę stwierdzić, że był to najlepszy miesiąc w moim życiu.

Inni uczniowie pracowali w następujących hotelach: Hotel ABBA, Hotel Casa Capitel Nazari, Hotel Carmen.

Naprawdę warto było wziąć udział w stażu, gdyż taka okazja nie zdarza się często. Dlatego też jak najbardziej polecam takiego typu projekt. Myślę, że  to czego nauczyliśmy się w Hiszpanii na pewno przyda nam się w następnych latach naszej kariery zawodowej (Aneta).

 

Sewilla

 

 

 

Sewilla to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii- główne miasto Andaluzji. Uznawana jest za czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, zamieszkane przez ponad 700 tys. mieszkańców. Miasto położone jest na brzegu rzeki Guadalquivir  i połączone żeglownymi kanałami z Atlantykiem. Sewilla uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru „flamenco”.

 

 

 

 

Atrakcje turystyczne

 

 

 

W pierwszym tygodniu naszego pobytu w Sewilli zwiedziliśmy Katedrę  i więżę Giraldę.  Jest to największa gotycka świątynia na świecie.  Katedra ta jest też miejscem pochówku kilku wybitnych osobistości, w tym Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda III Kastylijskiego i Alfonsa X Mądrego. Gdy weszliśmy do środka zaparło nam dech w piersiach—było tam tak  niesamowicie (Małgosia)

 

 

 

 

 

 

W czasie naszego stażu pojechaliśmy na wycieczkę do Kadyksu (nad Ocean Atlantycki) . Na plaży panowała wspaniała atmosfera. Pogoda była piękna. Woda w oceanie była bardzo zimna, ale to nie przeszkodziło nam wejść do niej i popływać. Było to niezapomniane przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tu przyjadę (Małgosia).

 


 

Staż

 

 

 

 

W Sewilli  podczas stażu pracowałam w pensjonacie La Alcoba del Rey w następujących działach:  recepcji, housekeepingu, gastronomii oraz konferencji. Wszędzie panowała bardzo miła atmosfera.  Wszyscy pracownicy byli lojalni  i pomagali mi, kiedy tego potrzebowałam. Inni uczniowie odbywali staż min. w hotelach: Hotel  NH Inglaterra, Hotel Casa 1800, Casa Del Poeta, La Alcoba del Rey, Los Seises (Ola).

 

 

 

 

 

 

Praca w obcym kraju  wiele mnie nauczyła i bardzo mi się podobała. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze przyjadę do Hiszpanii i bardziej poznam ten wspaniały kraj (Marcin). 

 

   
© Zespół Szkół Nr 2 im. Emilii Plater, Robert Smoliński