Twój adres IP to: 54.162.184.214
Pn 2018-05-21 07:12:10

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 IM. EMILII PLATER

1. Z biblioteki korzystać mogą wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły, rodzice i inne osoby – za zgodą Dyrektora.
  2. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.
  3. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:
    • wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe),
    • czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma).
    • W uzasadnionych przypadkach możliwe jest wypożyczanie książek z księgozbioru podręcznego do domu (termin zwrotu jest wówczas uzgadniany z nauczycielem bibliotekarzem).
  4. Zbiory specjalne z biblioteki wypożyczane są zgodnie z następującymi zasadami:
  5. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki należy odkupić taką samą
    lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej lub zniszczonej.
  6. Zbiory biblioteki są nasza wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.
  7. Za niezwrócenie książki w terminie wypożyczający zobowiązany jest przynieść książkę z kanonu lektur (tytuł uzgodniony z nauczycielem bibliotekarzem), która zostanie włączona do księgozbioru biblioteki.
  8. Czytelnik, który chce korzystać z książki dłużej niż miesiąc powinien zgłosić się do biblioteki w celu przedłużenia terminu zwrotu książki. Przedłużenia terminu zwrotu można dokonać, jeśli nie ma zapotrzebowania na książkę ze strony innych wypożyczających.
  9. Uczniowie klas maturalnych i osoby przygotowujące się do konkursów
    lub olimpiad mogą wypożyczyć więcej książek na dłuższy okres czasu, uzgodniony z nauczycielem bibliotekarzem.
  10. Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczeń
    z podaniem terminu ich zwrotu lub ją ograniczyć.
  11. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca (nie dotyczy nauczycieli, którzy mogą wypożyczać więcej książek, na dłuższy okres czasu,
    wg uzgodnień z nauczycielem bibliotekarzem).
  12. Status użytkownika biblioteki potwierdza karta biblioteczna. Czytelnik może dokonywać wypożyczeń wyłącznie na swoją kartę biblioteczną.
    • jednorazowo wypożyczyć można jedną kasetę/płytę na jedną dobę,
    • jeśli kaseta/płyta lub materiały na nich nagrane ulegną zniszczeniu uczeń zobowiązany jest odkupić taką samą kasetę/płytę lub wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza o wartości odpowiadającej aktualnej cenie kasety/płyty zagubionej lub zniszczonej.
  13. Wszystkie wypożyczone książki i zbiory specjalne muszą wrócić do biblioteki przed końcem roku szkolnego. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły
    po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem mogą zatrzymać książki na okres wakacji.
  14. W przypadku zmiany miejsca pracy lub szkoły czytelnik przed odejściem
    ma obowiązek rozliczyć się z biblioteką.
  15. Uczniom biorącym udział w pracach biblioteki mogą być wpisane pochwały
    lub przyznane nagrody na zakończenie roku szkolnego.
  16. W bibliotece należy zachować ciszę. Obowiązuje zakaz spożywania posiłków
    i napojów.

Rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane postanowieniami niniejszego regulaminu leży w kompetencjach Dyrektora Szkoły.